Mały dom bez zbędnych wydatków

Mało komu tak naprawdę potrzebna jest rozległa posiadłość z paroma łazienkami, sypialniami, piwnicą, spiżarnią, osobną garderobą, gabinetem, ogromnym salonem i poddaszem użytkowym? Nie ma sensu przepłacać niepotrzebnie, jeśli można cieszyć się funkcjonalnym i ekonomicznym domem o niedużej powierzchni. Wystarczy dobre rozplanować dostępną przestrzeń, aby być w pełni zadowolonym z użytkowania. Mały dom parterowy to oszczędności widoczne na każdym kroku. Rozpoczynają się już od zakupu projektu, przez budowę domu, wykończenie wnętrz aż po późniejszą eksploatację budynku.

Małe domy parterowe to dobry wybór?

Projekty domów małych parterowych mają wiele zalet. To właśnie one przesadzają o ich wyborze. Dostępne są w wielu wariantach stylistycznych.

• W przypadku małych domów można mówić o dużej przytulności – zarówno w podczas mieszkania z rodziną, jak i samemu. Wynika to z mniejszej przestrzeni i odległości między domownikami. Nie ma mowy o tym, że ktoś będzie odizolowany. Małe przestrzenie sprzyjają bliższym kontaktom i częstszemu spędzaniu wspólnego czasu. Łatwiejsza komunikacja i wspólna przestrzeń z pewnością należą do zalet.
Małe domy parterowe są tańsze w utrzymaniu. Jest to świetna opcja dla młodego małżeństwa, seniorów, młodych osób.
• Wzięcie kredytu na wybudowanie małego domu nie wiąże się z koniecznością zadłużania na wiele lat.
• Oszczędności widoczne są na mniejszych kosztach związanych z urządzaniem i dekorowaniem wnętrza. To samo dotyczy rachunków, prac remontowych i kosztów eksploatacyjnych.

Co jeszcze przemawia za wyborem projektów domów małych?

W przypadku mniejszej powierzchni do zaaranżowania można uniknąć niepotrzebnych błędów dekoracyjnych. Przy ograniczonym metrażu trzeba dokładnie rozplanować dostępną przestrzeń, co zmniejsza ryzyko popełnienia jakiś błahych błędów. W pomieszczeniach znajdują się tylko niezbędne przedmioty, bez tracenia pieniędzy na coś, co byłoby nieużytkowane i służyło tylko do wypełnienia przestrzeni. Małe wnętrza są funkcjonalne, ergonomiczne i estetyczne. Dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości. Wystarczy sprzątać na bieżąco, aby zachować bez trudu porządek. Mając do dyspozycji ograniczony metraż, jesteśmy niejako zmuszeni do ergonomicznego zorganizowania przestrzeni, przez co staje się ona funkcjonalna. Jest to świetny sposób na wykorzystanie do maksimum wolnego miejsca.

Wynajem domów wielorodzinnym się opłaca

Wbrew pozorom projekty domów wielorodzinnych także cieszą się popularnością, szczególnie wśród firm deweloperskich. Prowadzenie takiej nieruchomości okazuje się być mniej uciążliwe i tańsze niż wielu domów jednorodzinnych. Wynajmowanie domu wielopokoleniowego jest bardzo dobrym pomysłem na biznes. Oczywiście najpierw należy opracować dobra strategię inwestycyjną, aby rzeczywiście zarobić, a nie stracić na takim rozwiązaniu.

Dom wielorodzinny dla inwestycji?

Coraz więcej inwestorów interesuje się zakupem i realizacją projektów domów wielorodzinnych, z myślą o ich późniejszym wynajmie. Taką nieruchomość jest łatwiej sfinansować. W przypadku firm pożyczkowych domy wielorodzinne są znacznie lepiej postrzeganą inwestycją niż domy jednorodzinne. Inwestorowi jest znacznie łatwiej uzyskać potrzebne finansowanie na zakup nieruchomości. W przypadku wielu trzeba liczyć się z koniecznością zaciągania na każdą osobnej pożyczki. Biorąc pożyczkę na jedną nieruchomość, można mieć wszystkie jednostki inwestycyjne w jednym miejscu i uniknąć dodatkowych kosztów. Ponadto domem wielorodzinnym jest łatwiej zarządzać. Taniej będzie również wynająć profesjonalną firmę zarządzającą nieruchomościami – wiele jednostek inwestycyjnych, ale mniejsze wydatki.

Dlaczego jeszcze deweloperzy decydują się na zakup domu wielorodzinnego?

Okazuje się, że w przypadku kupowania domu wielorodzinnego dla inwestycji, konkurencja na rynku jest mniejsza, niż ma to miejsce przy popularnych domach jednorodzinnych. Znacznie więcej do wyboru jest domów tradycyjnych niż chociażby tych dwurodzinnych. Kolejną zaletą jest generowanie większych dochodów. Dom wielorodzinny dla inwestycji jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku początkującego inwestora, jak i doświadczonego dewelopera.

Podsumowując, zaletami kupowania domów wielorodzinnych dla inwestycji są:

• łatwość pod względem uzyskania finansowania na zakup nieruchomości,
• łatwiejsze zarządzanie własnością w postaci nieruchomości,
• mniejsza konkurencja na rynku,
• generowanie więcej przepływów pieniężnych każdego miesiąca.

Dlaczego dom bliźniak to dobry wybór?

Budowa domu wiąże się z niemałymi kosztami, dlatego trzeba dobre przemyśleć swoją decyzję. Z całą pewnością nie należy podejmować jej pod wpływem chwili. Dla wielu osób postawienie domu jest inwestycją na długie lata, wręcz nawet do końca życia. Do dyspozycji jest wiele projektów domów, w tym wolnostojących, bliźniaków i szeregówek.

Co przemawia za domem-bliźniakiem?

Projekty domów bliźniaczych to dla wielu osób rozwiązanie niemalże idealne. Do zalet zaliczyć można:

• podział kosztów budowy bliźniaka na dwóch inwestorów,
• obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem,
• większe poczucie bezpieczeństwa,
• możliwość wybudowania się na wąskiej działce,
• doglądanie domu przez sąsiadów i opieka nad zwierzęciem podczas nieobecności domowników.

Jako, że jedna ściana jest wspólna i łączy ona obydwa budynki, zmniejszają się koszty związane z ogrzewaniem i tynkowaniem budynku. Domu wolnostojącego nie da się postawić na małej i wąskiej działce, ale dom bliźniak jak najbardziej i to bez tracenia funkcjonalności. W przypadku projektów domów bliźniaczych możliwe jest ich wybudowanie nawet na działce mającej zaledwie dwanaście metrów szerokości. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia także to, że łatwo można zagospodarować wolną przestrzeń. Jeśli ktoś planuje wyjechać na dłuższy czas, nie musi martwić się włamaniem podczas swojej nieobecności w domu, gdyż na czas wyjazdu wszystko pod okiem będzie miał sąsiad mieszkający tuż obok.

A co z wadami?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W przypadku domu bliźniaka jest wiele korzyści płynących za tym, aby się zdecydować na zakup projektu, ale trzeba mieć na uwadze także pewne wady. Dla niektórych nie stanowią one większego problemu, ale należy być ich świadomym. Jako, że będzie się mieszkało z inną rodziną obok, należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami w postaci hałasów za ścianą czy zorganizowanej przez sąsiadów imprezy. Zgrzyty mogą pojawić się również, gdy dojdzie do remontów dotyczących tego co wspólne typu wymiana dachy czy odnowienie elewacji całego budynku. Dla wielu inwestorów problemem jest także ograniczona możliwość rozbudowania domu-bliźniaka.

Architektura domu w stylu dworskim – okiem specjalisty

Projekty dworków zazwyczaj są dostosowane do potrzeb klienta. Domy w stylu dworkowym odznaczają się wyglądem zewnętrznym i tradycją. Każdy, kto ceni piękno i funkcjonalność, powinien być zadowolony z takiego rozwiązania. Co ciekawe, domy w stylu dworskim doskonale sprawdzają się w każdym otoczeniu, bardzo efektownie prezentują się także w wiejskim otoczeniu. Jakie cechy charakterystyczne mają domy w tym stylu?

Projekty w stylu dworkowym

Projekty w stylu dworkowym zazwyczaj mają tradycyjną bryłę i standardowy układ wnętrz. Można wybierać wśród domów mniejszych, jak i większych. Walory estetyczne prezentują się bardzo dobrze, a dodatkowe okna doświetlą wnętrze pomieszczeń w domu.

projekty dworków

Projekty dworków odnoszą się do staropolskiego szlacheckiego dworku.
Architektura wciąż ulega przekształceniom, a nowatorskie pomysły są funkcjonalne i bezpieczne, dlatego domy w stylu dworskim cieszą się uznaniem wielu osób.

Cechy charakterystyczne

Domy w takim stylu posiadają najczęściej wysoki, kilkuspadowy dach. Ganek jest usytuowany na przodzie domu, posiada zadaszenie i prowadzi do wnętrza domu. Okna w dworkowym domu zazwyczaj nie są wielkie, ale mogą być ozdobione. Ściana frontowa jest doskonałym miejscem na wejście do domu. Do dworków prowadzą szerokie podjazdy, korzysta się także z ogrodowej elewacji, tworząc funkcjonalny taras. Można także wydzielić miejsce na garaż i zagospodarować poddasze, co jest dodatkowym atutem. Dworki w dzisiejszych czasach nie są nieciekawe i starodawne – tworzą nowy styl, wpisując się w tradycję polską.

Domy w stylu dworkowym

Architektura domu w stylu dworskim ma za zadanie nawiązywać do dworów z XIX i XX wieku. Kolumnowy ganek przyciąga wzrok i zachwycą unikalnością. Wysokie, łamane dachy dają niesamowity efekt. Wejście najczęściej otaczają eleganckie kolumny, nadające spójności i nowoczesności. W budynku może się także znajdować dach z wieżyczką i odrębnymi narożnikami dachowymi. To zapewni oryginalność i nawiąże do dawnych czasów, przełamując stereotypy i tworząc nowy styl.

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesny projekt domu?

Technologie stosowane w budownictwie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Również rozwiązania architektoniczne dopasowywane są do potrzeb współczesnych konsumentów. Oznacza to, że budując dom dzisiaj, wybierzesz inne systemy niż jeszcze kilka lat temu. Nowoczesne projekty uwzględniają najważniejsze dla domowników aspekty wizualne oraz praktyczne.

nowoczesne projekty domów

Nowoczesne projekty domów pozwalają na realizację marzeń o własnej nieruchomości. Powinny uwzględniać kilka najważniejszych aspektów.

Jasno i przestronnie

Nowoczesne projekty domów uwzględniają dużą ilość okien. Przeszklenia pozwalają doświetlić wnętrza, sprawić, że praca i odpoczynek w nich będą przyjemne i bardziej efektywne. Okazuje się, że jasne pomieszczenia wyglądają na większe. Dlatego dobrze jest zastąpić małe okna imponującymi przeszkleniami czy drzwiami tarasowymi. Stolarka dobrej jakości stanowi barierę dla ucieczki ciepła, ponieważ odznacza się wysokim współczynnikiem termoizolacyjności.

Ergonomicznie

Każdego dnia chodząc po swoim domu, robisz tysiące kroków. Odpowiednio rozplanowana przestrzeń pozwoli Ci na intuicyjną nawigację po budynku oraz ograniczenie zbędnych ruchów i uproszczenie codziennych czynności. Ergonomiczne wyposażenie dotyczy bardziej etapu urządzania wnętrz — zakupu lub projektowania mebli na wymiar, zwłaszcza do kuchni. Ale to projekty nowoczesnych domów dają podwaliny do przyszłych aranżacji i pozwalają na późniejsze przemyślane rozmieszczenie przedmiotów.

Poszczególne strefy

Nawet niewielkie nieruchomości, które powstały na kanwie nowoczesnego projektu domu mogą zapewniać domownikom maksimum swobody oraz chronić ich prywatność. Ważne jest, aby oddzielić strefę pracy od wypoczynku. W tej pierwszej znajdą się kuchnia oraz gabinet, w drugiej salon i sypialnie.

Choć otwarte przestrzenie są w modzie, dla rodziny z dziećmi znacznie lepszym rozwiązaniem okażą się zamykane pomieszczenia. Drzwi tłumią hałasy i chronią przed wzrokiem ciekawskich współlokatorów. Budują też poczucie prywatności potrzebne zwłaszcza nastolatkom.

Tradycyjne domy góralskie – inspiracje we współczesnych projektach

Myśląc o domu góralskim, oczami wyobraźni widzisz okazałą drewnianą chałupę z ostrym, dwuspadowym dachem i lukarnami? To bardzo trafne skojarzenie. Nie trzeba jednak jechać do Zakopanego, by elementy tego stylu dostrzec w popularnych projektach domów budowanych w całym kraju. Dowiedz się, czym charakteryzują się współczesne domy inspirowane góralska architekturą.

Po pierwsze drewno

Domy góralskie nieodłącznie kojarzą się z drewnem. Ten naturalny budulec wzbudza przyjemne skojarzenia i wizualnie ociepla każdą konstrukcję. Typowe zakopiańskie chałupy budowano w całości z drewna (jedynie z kamienną podmurówką), jednak nie oznacza to, że współczesne budynki inspirowane tym stylem muszą wykorzystywać je jako główny budulec ścian. Częściej we współczesnych projektach stosuje się drewno jako dodatek. Drewniane mogą być na przykład:

  • stolarka okienna,
  • wykończenie tarasu i balkonu lub inne elementy wykończeniowe,
  • belki konstrukcyjne lub dekoracyjne.

Tego typu elementy świetnie prezentują się zwłaszcza na tle białego tynku.

Zwarta bryła i romantyczne skosy

Styl góralski to przede wszystkim budynki o zwartej bryle i niezbyt dużej powierzchni użytkowej. Ma to jednak swoje zalety, ponieważ wiele domów góralskich nadaje się do budowania na wąskich działkach. Dwuspadowy dach o spadku 45 stopni lub nawet większym tworzy na poddaszu liczne skosy, co ogranicza możliwości aranżacyjne przestrzeni, jednak tworzy ceniony przez wielu romantyczny i przytulny klimat. Niemal obowiązkowe w zakopiańskim stylu lukarny pomogą doświetlić pomieszczenia na piętrze, a jednocześnie urozmaicą prostą bryłę budynku.

Elementy ozdobne

Tradycyjne domy góralskie to również liczne elementy zdobiące budynek od zewnątrz, często inspirowane secesją, która była dominującym stylem architektonicznym w XIX w., kiedy to powstał nurt zakopiański. Współczesne projekty tego typu są bardziej powściągliwe, jednak często nie brakuje w nich ozdobnych kominów i innych detali wpływających na urozmaicenie bryły. Wszystko to sprawia, że urzekają przyjaznym designem, a niekiedy nawet bajkowością.

Zobacz więcej na DomyWStylu

projekty domów z garażem

Projekty domów z garażem to konieczność?

Samochód obecnie jest posiada większość rodzin. Jest potrzebny do dojazdów do pracy, do odwożenia dzieci do szkoły, do wyjazdów na weekendowy czy urlopowy wypoczynek. Trudno sobie wyobrazić życie bez takiego pojazdu. A jak jest samochód, to jest problem z parkowaniem, także koło domu.

Jeśli dom jednorodzinny, to z garażem

Gdzie zaparkować auto? Oto jest pytanie. Trudno o wolne miejsca na parkingach dużych miast. W mniejszych miejscowościach kierowcy nie chcą trzymać swoich pojazdów „pod chmurką”, toteż gdy ktoś planuje budować dom, wybiera projekty domów z garażem.

Garaż w bryle budynku – niegdyś rzadkość – to często spotykana opcja. Ma wiele zalet:

  • do garażu jest wejście i wyjście z klatki schodowej czy z holu, nie ma więc potrzeby wychodzenia na dwór, by wejść do auta,
  • samochód jest bardziej bezpieczny (włamywacze wolą garaże wolno stojące),
  • krótsza jest droga z auta do pomieszczeń mieszkalnych, co ma znaczenie przy przenoszeniu choćby ciężkich zakupów.

Garaż w bryle budynku może być sytuowany dwojako:

  • na poziomie parteru,
  • na poziomie piwnicy.

Pierwsza opcja jest tańsza, jednak zajmuje pewną powierzchnię domu. Nie ma to znaczenia, jeśli budynek jest duży, ale przy mniejszych gabarytach, uszczupla powierzchnię mieszkalną domu. Druga opcja jest droższa, do zastosowania w mniejszych budynkach.

W projektach domów z garażem jest jeszcze inna propozycja: garaż dobudowany do ściany domu.

Garaże w bliźniakach i w szeregowcach

Domy bliźniaki  i domy szeregowce to tańsza wersja domów jednorodzinnych. Jak wyglądają projekty domów z garażem w takiej wersji? Każdy domek może mieć garaż w bryle budynku (na poziomie parteru bądź piwnicy) lub też garaże oddzielają jeden domek od drugiego. Ta druga możliwość jest korzystniejsza dla inwestorów, bo dzięki temu pomieszczenia mieszkalne sąsiednich domów nie przylegają bezpośrednio do siebie, co zapewnia rodzinom większą prywatność.

projekty domów parterowych

Funkcjonalne domy parterowe

Nie da się ukryć, że budowa domu jednorodzinnego generuje ogromne koszty. Nawet jeśli budynek jest niewielki, to tak większość inwestorów korzysta z kredytów. Dlatego też najbardziej popularne są projekty domów parterowych.

Plusy domów parterowych

Domy parterowe mają wiele zalet:
są tańsze w budowie (dom piętrowy o tej samej powierzchni jest droższy, bo wymaga budowy solidniejszych fundamentów i stropów; budowa schodów zwiększa koszty inwestycji, a także konieczność użycia specjalistycznego sprzętu budowlanego),
są wygodniejsze w użytkowaniu, bo nie mają bariery komunikacyjnej w postaci schodów,
domownicy, przebywając na jednej kondygnacji, mają więcej kontaktu ze sobą, wspólnie spędzają więcej czasu.

Jest też i minus. Mianowicie, dom parterowy o tej samej powierzchni co budynek piętrowy wymaga większej działki. Ponadto, w przypadku, gdy dom jest duży i składa się z wielu pomieszczeń, utrudniona jest komunikacja pomiędzy pomieszczeniami – tworzy się labirynt korytarzy, lub z holu prowadzą wejścia do wielu pokoi.

Jak uczynić dom parterowy funkcjonalnym?

W projektach domów parterowych  powinien być jasny podział na strefę dzienną i strefę nocną. W domu parterowym idealnym rozwiązaniem jest bardzo wyraźnie zarysowany podział na te dwie strefy – dzienną oraz nocną. Zwykle osią dzielącą dom na dwie części jest korytarz będący przedłużeniem wejścia. Po jednej stronie jest część wspólna domowników i miejsce do przyjmowania gości (kuchnia, jadalnia, salon, ewentualnie jeszcze pokój gościnny), po drugiej stronie – sypialnie i pokoje dziecięce.

Istotną rzeczą jest rozmieszczenie pomieszczeń pod względem kierunków geograficznych. Od strony południowej powinna się znaleźć strefa dzienna oraz pokoje dla dzieci, od północy i nie bezpośrednio przy hałaśliwej ulicy – sypialnie.

Projekty domów parterowych powinny również zagwarantować, by dom funkcjonalnie łączył się z ogrodem. Wyjście do ogrodu, często przez taras, nierzadko prowadzi z salonu. To sprawia, że część mieszkalna płynnie łączy się z tarasem i ogrodem, a w ciepłe pory roku ogród jest niejako przedłużeniem domu.

projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych dla ciebie

Każdy, kto już samodzielnie opłaca rachunki, wie, że najwyższe koszty generuje ogrzewanie. Tak jest w budownictwie wielorodzinnym, tak też jest w domu jednorodzinnym. No chyba, że lubimy marznąć.

Budując, pamiętaj o przyszłych rachunkach

Już na etapie kupowania projektu domu, myślimy o kosztach budowy. Chcemy mieszkać wygodnie, w przestronnych pomieszczeniach, a jednocześnie chcemy oszczędnie wydawać pieniądze. Jednak mało kto się zastanawia, jakie będą koszty eksploatacji budynku. Do nich należą ceny za energię elektryczną, gaz, wodę i ogrzewanie. Energię, a tym samym nasze wydatki, należy oszczędzać to oczywiste dla każdego. Tak więc planując budowę domu, weź pod uwagę projekty domów energooszczędnych.

Dom energooszczędny – czy to droga inwestycja?

Dom, z którego nie ucieka ciepło, musi posiadać odpowiednie wskaźniki termoizolacyjności. A te można uzyskać dzięki:

  • dobrej jakości materiałom budowlanym,
  • oknom i drzwiom o wysokiej szczelności,
  • dobrej izolacji podłóg i stropów.

Takie materiały muszą więcej kosztować, to zrozumiałe, a koszty budowy są wyższe od budynku tradycyjnego o kilkanaście procent. Trzeba przyznać, że różnice w kosztach budowy domu energooszczędnego i tradycyjnego z każdym rokiem. To pewnie dlatego została zlikwidowana pomoc państwa w formie dopłat do budowy takich nowoczesnych domów. Jednakże z uwagi na mniejsze koszty ogrzewania zamieszkałego już domu, nie trzeba żałować wydatków na budowę. Nadpłata za energooszczędność zwróci się po kilkunastu latach. A mieszkając w nowo wybudowanym domu, masz ciosło i cicho (wysokoszczelność i izolacja chroni też przed hałasem z zewnątrz).

Jakie cechy posiada dom energooszczędny?

Już po projektach domów energooszczędnych można się zorientować, czy budynek będzie w maksymalny sposób wykorzystywał energię słoneczną do ogrzewania  i oświetlania pomieszczeń (duże przeszklenia od strony południowej), czy ciepło nie będzie uciekać przez liczne mostki termiczne, czy przez dach (bryła budynku powinna być prosta, dach co najwyżej dwuspadowy).  Tak więc przeglądając projekty domów energooszczędnych, wybierz ten, który będzie tańszy w eksploatowaniu, choć nieco droższy w budowie.

projekty domów z kosztorysem

Projekty domów z kosztorysem nie tylko dla banku

Nie możesz zacząć budowy domu bez projektu. Nie możesz budować domu bez kredytu z banku. Tak więc najlepiej połączyć te dwie „niemożności” i od razu kupić projekty domów z kosztorysem. Bez kalkulacji ostatecznych kosztów budowy żaden bank nie udzieli kredytu na żądaną kwotę. Dlatego nawet w gotowych katalogach są dostępne kosztorysy.

Po co inwestorowi kosztorys?

Jeden powód już znamy: jest to wymóg banku. Inne powody też wydają się oczywiste. Inwestor powinien przecież mierzyć siły na zamiary. Już na etapie wybierania projektu, inwestor musi być zorientowany, ile dana inwestycja może kosztować. Ta informacja jest potrzebna,by:

  • wiedzieć, o jakiej wysokości kredyt się starać,
  • zorientować się, czy ostateczne koszty nie przekraczają jego możliwości finansowych, w tym spłaty kredytu,
  • planować kolejne etapy budowy,
  • negocjować z wykonawcami budowy w sprawie zapłaty cza robociznę i wypożyczenie maszyn,
  • kupować materiały budowlane dobrej jakości o korzystnych cenach.

Co zawiera kosztorys inwestorski?

W projektach domów z kosztorysem może się znaleźć kosztorys inwestorski.

Jest najbardziej dokładny, wykonywany oddzielnie do każdego projektu.  Zawiera bowiem:

  • dokładny wykaz wszystkich robót i ich obmiar,
  • koszty poszczególnych materiałów budowlanych,
  • koszty robocizny,
  • koszty wynajmu maszyn.

Tak więc inwestor, nawet laik w dziedzinie budownictwa, otrzymuje wszystkie dane, by rozsądnie planować wydatki na budowę. Kosztorys jest mu niezbędny do rozmów z ekipą budowlaną, ustalania stawek za pracę, rozmów o terminach wykonania poszczególnych prac itp.

Inne rodzaje kosztorysów

Projekty domów z kosztorysem mogą też być bardziej uproszczone, jeśli chodzi o zawartość kosztorysu. Może on bowiem mieć formę tabeli kosztów, która zwiera tylko szacunkowe koszty inwestycji, bez wdawania się w szczegóły.

Natomiast kosztorys ślepy jest przeciwieństwem tabeli kosztów, bo zawiera zakres robót i zestaw materiałów, ale nie podaje ich cen.